Vabljeni v nedeljo, 16. 2. 2025, ob 16.00 uri v Gledališko in koncertno dvorano Lendava!
Ob 150. obletnici rojstva Ivane Brlić-Mažuranić Kazalište Hotel Bulić (Gledališče Hotel Bulić) iz Zagreba predstavlja otroškov predstavo v hrvaškem jeziku z naslovom Šuma Striborova.
Vstop je prost.
Obeležitev 150. obletnice rojstva hrvaške pisateljice Ivane Brlić Mažuranić nam daje enkratno priložnost, da organiziramo in slovenskemu občinstvu predstavimo predstavo Šuma Striborova v produkciji gledališča Hotel Bulić.
Šuma Striborova je ena najlepših hrvaških pravljic najbolj znane hrvaške pisateljice otroških pravljic Ivane Brlić Mažuranić.
Je del cikla zgodb »Zgodbe iz davnih časov«, ki so bile prvič objavljene leta 1916 in so prevedene v kar 50 jezikov. Zaradi njene izvirnosti in priljubljenosti med bralci Ivano Brlić Mažuranić pogosto imenujejo »hrvaški Andersen« in »Tolkien«. Napisana v razkošnem in vznemirljivem slogu,
je Šuma Striborova postala kultno delo hrvaške otroške književnosti. Gre za predstavo, ki lahko vzbudi ljubezen do gledališča že v mladosti, predstavo, ki potrjuje brezčasnost ustvarjalnosti Ivane Brlić Mažuranić in nam približa magičnost staroslovanske mitologije.
Organizator: Hrvaško kulturno društvo Pomurje
Režija: Senka Bulić
Nastopata: Senka Bulić in Jure Radnić
Scenografija in glasba: Tomislav Ćurković
Kostumografija: Oliver Jularić
Oblikovanje luči/svetlobe: Tomislav Maglečić
O predstavi:
Striborjev gozd je ena najlepših hrvaških pravljic, priljubljena tako pri otrocih kot odraslih. Izvira iz cikla pripovedk z naslovom Pripovedke iz davnine, s katerim je Ivana Brlić Mažuranić, naša najbolj znana pisateljica otroških pravljic, dosegla svetovno slavo. Zaradi svoje izvirnosti in priljubljenosti med bralci jo pogosto imenujejo hrvaški Andersen in Tolkien. Pripovedke so bile objavljene davnega leta 1916 in so do danes prevedene v kar 50 jezikov.
Izgubljeni svetovi starodavne staroslovanske mitologije in hrvaškega ljudskega izročila v njih oživijo ter prinašajo brezčasno sporočilo ljubezni tako staršem kot otrokom. Zaradi svojega bogatega in vznemirljivega sloga je Striborjev gozd postal kultno besedilo hrvaške otroške književnosti. Slavni Stribor (Stribog) je bil slovanski bog vetra in gozda. Pod njegovim večnim pogledom in z njegovim dovoljenjem bomo ob koncu potovanja skozi začarani gozd spoznali, kaj je v življenju najdragocenejše…
A začnimo od začetka. Nekoč davno je obstajal čudovit gozd, ki so ga imenovali Striborjev gozd. Nekdo ga je začaral in od takrat se v njem dogajajo najrazličnejši čudeži. Legenda pravi, da mora gozd ostati začaran, dokler vanj ne vstopi tisti, ki mu je lastna nesreča ljubša kot vsa sreča tega sveta. Njegova drevesa skrivajo številne skrivnosti, v njem pa prebivajo različna fantastična bitja: gozdni čarovnik Stribor in njegovi zlati dvori, čarobne živali, preklete duše in duhovi. Pripoveduje se, da so se v gozdu dogajali čudeži dobrega, pa tudi čudeži zlega – vsakomur po zaslugi. Nekoč se je zgodilo, da je mladenič vstopil v Striborjev gozd, da bi nasekal drva, a ni vedel, da je gozd začaran. Na poti je srečal kačo, ki se je spremenila v prelepo dekle. Očaran nad njeno lepoto in nevedoč, kdo je v resnici, jo je odpeljal domov, kjer ga je čakala mati. Ker je slutila, da dekle ni to, za kar se izdaja, bo mladeničeva mati morala tudi sama stopiti v začarani gozd, če želi sina obvarovati pred starodavno čarovnijo.